logo

reklam
12 Aralık 2013

Diba Keskin; BDP belediyeciliği ile Erciş umudun başkenti olacak

Yaklaşan 30 Mart 2014 yerel seçimlerde BDP den Erciş için Belediye Başkanlığı aday adayı olan Diba Keskin, Erciş’te nasıl bir Belediyecilik anlayışlarının olacağını, neler yapabileceklerini gazetemize değerlendirdi. Keskin, hayata geçireceği projeleri ve BDP belediyecilik modeli ile Erciş’in Umudun Başkenti olacağını belirtti.diba keskin bdp belediyeciligi ile ercis umudun baskenti olacak 1 Diba Keskin; BDP belediyeciliği ile Erciş umudun başkenti olacak

Barış ve Demokrasi Partisi (BDP) ‘den Erciş Belediye Başkanlığı aday adayı olan Diba Keskin, uzun süre sonra sessizliğini bozarak projeleri ve neden belediye başkanlığı adaylığını düşündüğüne ilişkin ilk kez gazetemize değerlendirmede bulundu. BDP çizgisinin reklama ihtiyacı olmadığını 99 belediyesinin şeffaf ve halkçı yaklaşımla hayata geçirdiği hizmetlerle halk tarafından bilindiğini belirten Keskin, www.ercishaberi.com gazetemize verdiği röportajda, kendisine fırsat verilmesi durumunda Erciş’i umudun başkenti yapacağını ifade etti.

 Sizi tanıyabilir miyiz?

1973 Muş Malazgirt doğumluyum, Babamın imam olmasından dolayı ”Erciş’in Dinlence (Pêrtax) ve Deli çay (Kertîs) Köylerinde ve Erciş merkezde yaklaşık 10- 15  yıl yaşadık. Daha sonra Van merkeze taşındık. Şu an ailem ile beraber Van merkezinde ikamet etmekteyim, evliyim 4 çocuk annesiyim.  Geçmiş tarihlerde HADEP, DEHAP, DTP ve BDP’de mahalle ve köy komisyonlarında yer aldım. 2011 yılında BDP Van İl Yönetim kurulunda yer aldım. Ilımlı ve olumlu paradigmalarından yeni bir doğuş çizgisi olan,”HALKLARIN DEMOKRATİK KONGRESİ’NİN Van’da olan kuruluş çalışmalarında yönetici olarak yer aldım. Yıllardır ”Sivil toplum kuruluşlarında”Çalışmaktayım. Van yerel gündem 21 kadın meclisi yönetimi, Van kent estetik kurulunda gönüllü olarak yer aldım. Çalışmalarımız gayet güçlü bir yol izledi ve hala da izlemektedir. Değerli Erciş halkının mütevazı ve hoş yüreklerine; aday adayı olarak görünmeyi istedim ve bundan dolayı  ılımlı politikasıyla ilerlemekte olan  ”HDP”den istifa edip adaylığım boyunca da çalışmalara gönülden eşlik ettim ve bundan sonrada  gönülden destekleyip elimden gelen çabanın fazlasını göstereceğim!

BDP Erciş’te nasıl bir yönetim sergiler?

Öz geçmişimde belirttiğim gibi ben Aslen Muşluyum, fakat babamın imam olmasından kaynaklı hayatımın önemli kısmı Erciş’te geçti. Şu anda ise Van’da yaşamaktayım. Bu nedenden bir Ercişli gibi Ercişin sorunlarını yakından takip etmekteyim. Bölgede 23 Ekim ve 9 Kasım 2011 tarihlerinden bir deprem meydana geldi. Yaşanan deprem sonrası yaraların halen taze olduğu depremin izlerinin sokakta kalan enkazlar sıcak kaldığı açıkça ortadadır. Başta ilçe esnafı olmak üzer ilçe haklıda ciddi maddi ve manevi kayıp yaşadı. Verilen vaatlere kanan ilçe halkı ve esnafı beklentilerle yaşanan depremden daha çok mağdur edildi ve zarara uğratıldı. Bu gün bakıldığında birçok esnaf borçlarını ödeyemez durumda adeta iflasın eşiğine gelmiş konumda. Ne mevcut yerel  yönetim nede iktidar mağdur halkın ve esnafın yaralarının sarılmasına yönelik hiçbir ciddi çaba sarf etmemiştir. Bir yılda 5 Bin konut yaptırıp ve para karşılığı evleri yıkılan çaresiz durumda olan depremzedelere satan iktidar, maalesef ilçenin en önemli ihtiyacı olan hastaneyi 5 yıldır bitiremedi. Bir diğer önemli ihtiyaç ise camiydi, depremin ardında iki yıl geçmesine rağmen ilçe merkezinin bir camisinin olmaması iktidarın bölgeye nasıl bir anlayış sergilediği açıkça ortadadır. Fazla uzatmadan şunu söylemek isterim çıkarcı zihniyetler ve çıkarcı düşünceler yani yıllardır Erciş’i yöneten aileler, geçmişte olduğu gibi bu günden sonrada Erciş hiç için hiçbir hizmet üretmezler. Erciş şu anda harabe kent görümündedir. Şeçimlerin yaklaşması ile birlikte yapılan temel atma törenleri ile halkın gözünü boyamaya çalışılmaktadır. Halk artık bunların bu tip seçim ağzı vaatlerine kanmayacak Erciş’i Erciş yapacak olan tek düşünce ve tek yönetim anlayışı şeffaf ve halkçı belediyecilik anlayışı ile BDP belediyeciliğidir. Bize fırsat verildiği durumda Erciş’i umudun başkenti yapacağız.Biz onurlu ilkeleri olan güçlü ve geleceğe umutla bakan  bir halkız. Dolayısıyla halkımızın geleceği bizimde geleceğimizdir. Beraber hareket etmenin ne kadar ”Güç” Doğurduğunu göstereceğiz. 1Nisan’dan itibaren, Erciş belediyesi  ALLAH’IN İZNİYLE Bunun bariz bir örneği olacaktır.

‘Size fırsat verilmesi durumda nasıl bir yönetim anlayışı sergilersiniz?

Barış ve Demokrasi Partisinin çok farklı bir belediyecilik anlayışı vardır. Bizler Türkiye’de gerçek anlamda halk belediyeciliği modelini hayata geçirdik. Bize en yakın olan Van belediyesini örnek olarak gösterebilirim. Bu güne kadar hiç kimse Van belediyesi hakkında usulsüzlükten söz edemez. Hiçbir Vanlının Van Belediyesini hakkında olumsuz ifadeler kullanacağı tahmin bile edilemez.  Halka açık ve hesap verebileceğimiz projelerimizle ilgili  halk topalntıları alarak halkın görüşleri doğrultusunda halktan hiç bir şeyi gizlemeyen halkın hakkını doğru anlamda halka sunacak bir belediyecilik anlayışını sergileyeceğiz.

Erciş’te BDP kadın kotası kararı aldı. Önemli kesim BDP’nin kadın kotası kararını desteklerken bazı kesimler ise buna karşı çıkıyor.  ‘Kadın Erciş’i yönetemez’  ifadeleri kullanılıyor. Buna yönelik bir açıklamanız olacak mı?

 Her yerde ve her seçimde siyasi partiler ve adaylar hakkında türlü türlü söylentiler  oluyor. Bu söylentilerin oluşması doğal bir süreçtir. Bir erkek çok rahat belediye yönetiyorsa bir kadın neden yönetmesin. Yıllardır Erciş’i erkekler yönetiyor ve sonuçlar ortadayken, kadınlara karşı bu ön yargı neden, düşünce programlarımızı artık kadınlara da açmalıyız. Toplumun yarısı erkekse yarısı da kadındır. Kadınlara gösterilen bu ön yargı sade kadına değil toplumun kendisine hakarettir. Düşürülmüş kadın düşürülmüş toplum demektir. Allah-u Teala Kur’an-ı Kerim’de hükümdar ve peygamber olan Hz. Süleyman’a Sebe melikesi Belkıs’ dan   söz ederken onun bir yönetici ve taht sahibi olduğundan bahsediyor.Onun yöneticilik yapamadığından bahsetmiyor. Kadın belediyeciliği şeffaflığı ile ve halkı ayrım yapmaksızın sahiplenmektir ve kucaklamaktır. Partimiz geçen seçimlerde kadın kotası uyguladığı yerlerde büyük başarılar elde etmiştir. Buna bir örnek olarak; en yakınımızdaki  bostan içi belediyesi Türkiye belediyeler birliği tarafından en şeffaf belediye seçilmiş, bu da bize vurgun ve talan değil belediyenin gelirini bir kadının elinde halk için kullanılabileceğinin en bariz örneğidir. Kadını üstün görmeden erkeği ötekileştirmeden yaşamanın mümkün olabileceğini zihinlerimize yerleştirmeyi başarabiliriz.

Belediyenin görev alanına giren tüm çalışmalarımızı halkımızla beraber yürüteceğiz. ‘Erciş halkı biz oy verdik sizi seçtik hadi çalışın demesin’. Seçimi kazanmak tek başına yetmiyor hep beraber çalışmaya kendilerini hazırlasınlar madem halkçı belediye diyoruz; o zaman çalışmaya hazırlanın arkadaşlar biz  çalışmaya ve hizmete geliyoruz .

Ülke barışına nede derecede önem veriyorsunuz ?

Bu bir gerçek ki barış ve demokrasi partisi ülkemizde barış ve kardeşliğin yerleşmesi için her zaman ne gerekiyorsa yapmıştır. Çözüm sürecinde de tüm tıkanmalarda umutsuzluğa kapılmamış ve halkla beraber yürüdükçe çözüm olacağını belirterek barış ve çözüm yoluna devam etmiştir. Mevcut çözüm sürecinin dinamo gücünün partimiz olduğu gerçekliği ile BDP’ ye verilen her bir oy çözüme ve barışa destek gücüdür. Barış sahiplenerek gelir.

Her kesime gidecek mi siniz?

Bizim için Erciş halkı bir bütündür. Yerlisi, cemaatçisi, partilisi ve partisizi diye bir ayrım yapmayız. Herkesin kapısını çalıp çayını içip Erciş’in geleceğine dair düşüncelerimizi planlarımızı paylaşıp onlarında duygu ve düşüncelerini dinleyip onlarla hemhal olacağız. Bir nisan sabahı kutlamalarda buluşmak üzere. Duygu ve düşüncelerimizi Erciş halkı ile paylaşmamıza vesile olduğunuz için siz basın emekçilerine canı gönülden teşekkür ediyoruz.

allah birdir 150x150 Diba Keskin; BDP belediyeciliği ile Erciş umudun başkenti olacak DENEME rasthaber (359 Posts)

Facebook Diba Keskin; BDP belediyeciliği ile Erciş umudun başkenti olacak

Share
656 Okuma
#

SENDE YORUM YAZ

CAPTCHA (Şahıs Denetim Kodu) Resmi
*